Овлашівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

1912-2014 роки.

Як стверджує один документ, уже в 1773 році у Євлашах працювала церковно-приходська школа. Розміщувалася в церковному будинку, це було так давно, ще до закріпачення Лівобережної України, що в пам’яті старожилів вона не збереглася.

Овлашівська школа заснована як церковно - приходська в 1874 році, про яку пам’ятають як першу. Заняття проводились у дяковій хаті. Навчав брат місцевого священика Горунович Сергій Якович. Відвідувало школу десять хлопчиків, а в 1888 році ще менше – вісім. В 1903 році дякова хата згоріла, довелося орендувати селянські хати , зокрема, в Бардака Степана Григоровича і Григорія Васильовича. Навчання в Селянських хатах тривало до 1912 року, навчалося 40 учнів. З 1904-1910 роки учителював дяк Сагарда Федір Помпейович. Навчаючися у духовній семінарії, брав участь в революційному гуртку за що його виключили з навчального закладу й вислали у Євлаші під нагляд поліцій.

З 1910 року церковно-приходська школа переходить у підпорядкування повітового земства, тоді ж розпочинається будівництво трикласної початкової школи за типовим проектом, в якій навчалося 40 учнів (хлопчиків і дівчаток), працювало 3 вчителі. Попечителем новобудови став заможний селянин з хутора Московщини Новик Василь Якович, на будівництво школи він подарував 1000 рублів. Восени 1912 року школа прийняла перших учнів: Ганжу Ганну Яківну, Горобця Прокопа Федоровича, Песиголовця Пантелеймона Івановича, Ніколенка Григорія Маркеловича, Середу Григорія Івановича, Юрченка Федося Федоровича.

Земська школа стала другою після церкви архітектурною окрасою села. Три світлі просторі класи, довгий широкий коридор. Під одним дахом зі школою-вчительська квартира. Опалення пічне. Біля школи - сарай, колодязь, погріб. У 1913 році під керівництвом Шкетя Івана Корнійовича територію школи обсадили тополями, заклали фруктовий сад.

Першими вчителями земської трикласної школи стали Горунович Євгенія Петрівна донька місцевого священика, Галюн Марія Павлівна. Завідуючим школою земство призначило Циганенка Степана Сергійовича.

Земська школа відрізнялася від церковно – приходської ширшою, продуманою навчальною програмою, належною методикою викладання, високим рівнем підготовки вчителів. Учні захоплювалися своїми вчителями, поважали їх за розум і знання. Циганенко С. С. грав на скрипці. Щоденні заняття починалися з молитви до Матері Божої, ікона якої висіла в коридорі. Двічі на тиждень приходив батюшка вчити Закону Божого ( Нестеровський Ф. В.). Кожен учень мав зошит молитовник, писали чорнилом.

З роками число учнів зростало. В 1914 - 1915рр. – по 68, а 1916 – 78. Становий склад учнів у 1915 році був такий: один учень з сім’ї священника, 47 з козацьких і 20 з селянських сімей. У школі працювала бібліотека і учні могли в ній взяти підручники і художні твори. Мала школа й наочні посібники: один глобус, сім географічних карт, дві картини з історії, один арифметичний ящик, три міри довжини.

Хоч і повільно, але число грамотних євлашівців зростало, якщо в 1888 році на все село було лише 24 грамотних ( всі чоловіки), то в 1910 році - 107 ( 94 чоловіки і 13 жінок).

У 1918 році школа перейшла на 4-річне навчання. Школу відвідувало 51 учень. Директорувати продовжував Циганенко С. С.

В 1932 році школа стала називатися неповною середньою, з’явився п’ятий клас. Цього ж року Циганенко С. С. змінив новий директор – Микита Галактіонович ( прізвище не запам’яталося). Через деякий час з’явилися 6 і 7 класи. З 1932 року-семирічна школа, яка налічувала 211 учнів. Навчання проводилось у дві зміни. Семирічною школа залишалася до початку Великої Вітчизняної війни.

У тридцяті роки часто змінювали директорів 1934 - 1937 рокипрацював Хомін Михайло Миколайович 27.12.1937 року його за­арештували органи НКВС, звинувативши в участі в Українській військовій організації і засудили до вищої міри покарання - розстрілу. Вирок виконано 26.02.1938 року в Чернігові. У 1989 році, через 52 роки, реабілітований. При Хоміну М. М. працювали такі вчителі: Хоміна Г. Г., Шкіль В. М., Гончаренко С. М., Лебський А. Т., Середа Л. А.

З 1938 по 1941 рік директорував Помазан Микола Костянтинович. Під його керівництвом працювали вчителі: Жуков В. С., Конещинська О. П., Дуброва К. П., Шкумат М. І., Середа Л. А., Ілющенко В. І.. Наповнювальність класів невелика. В роки німецької окупації ( вересень 1941 – вересень 1943) школа не працювала. Навчання відновилося відразу після визволення села у вересні 1943 року ( 1- 6 класи). З 1947 року повернулися до початкової школи 1 – 4 класи. З 1948 року директором призначили Диковського Василя Сергійовича. При ньому вчителювали: Середа Л. А., Сем енець К . С., Дзюба П. М. Всього навчалося 155 учнів.

1949 році школа стала семирічкою - прогресивною ( 1-5 класи).

В педколектив вливається Сирота Г. К., а 1951 році Гриценко Т. А.

У 1959 році - восьмирічна школа, 106 учнів, заняття проводились в одну зміну. Директором школи призначено Кисленка Дмитра Григоровича. Разом з ним працювали: Сирота Г. К., Сем енець К. С., Гриценко Т. А., Ховаймо А. В., Жогур М. О., Середа Л. А., Диковський В. С. Кількість учнів 114.

У шестидесяті роки створюється кабінетна система: хіміко -біологічний, фізико - математичний, майстерня для трудового навчання. Школа електро - і радіофікується. Школа поповнюється навчальною літературою, зростає число технічних засобів.

У 60 роки Овлашівська школа гордилася багатьма своїми випускниками: Горобець В. Ф., Костенко В. П., Коротенко М. Т., Загамула М. Н., Трикоз В. В., Хоменко М. З., Костенко П. Я., Расько М. І., Бардак А. А.

У 70 роки після відкриття пам’ятника, присвяченого полеглим односельчанам в роки війни всі найважливіші державні свята проводилися біля пам’ятника, обов’язково з участю вчителів і учнів.

З 1984 році школу очолює Вареник Валентина Дмитрівна. За ці роки зміцнилася навчально – матеріальна база. Підключено телефон. Перекрито дах школи, пічне опалення замінено на водяне, збудовані котельня, їдальня, розширено господарське приміщення, викопаний погріб, обладнано ігровий майданчик для учнів молодших класів, реконструйована учительська. Пішохідні доріжки навколо школи вимощені тротуарною плиткою. Обновлена огорожа шкільної території. Естетичнішим виглядить інтер’єр класних кімнат, коридору.

1989 школа набула статусу неповної середньої. У ній навчалось 87 учнів.

У 1990 році добудована їдальня за типовим проектом.

Сьогодні у школі працює 17 вчителів, навчається 92 учні.

Головною метою школи на сучасному етапі є пошук оптимальних форм і методів навчання та виховання громадянина в умовах української державності. З неї випливає дидактична і виховна

проблема школи: «Всебічний розвиток особистості на основі комплексного підходу та використання інноваційних технологій у роботі з педагогами, учнями та їх батьками в умовах реалізації нових жержавних освітніх стандартів». Над вирішенням даної проблеми працює педагогічний колектив на чолі з директором школи - Горбик Зінаїдою Григорівною та заступником директора з навчально-виховної роботи - Цілиною Раїсою Борисівною.

Більша частина вчителів мають великий педагогічний досвід. Серед них мають:

вищу кваліфікаційну категорію-5,

першу кваліфікаційну категорію-5,

другу кваліфікаційну категорію-2,

кваліфікаційну категорію «спеціаліст»-5.

Належний рівень організації навчально — виховного процесу забезпечується наявністю комп'ютера, кольорового принтера і сканера, музичного центру.

У школі функціонують кабінети фізики і математики, кабінет інформатики,

хімії і біології, української мови і літератури, історії, зарубіжної літератури і російської мови, навчальні майстерні, кімнати для початкових класів. Кабінети - це творчі лабораторії вчителів, кожний з яких естетично оформлений, затишний. Вчителі постійно працюють над поповненням дидактичного матеріалу.

У школі створено необхідні умови для духовного і фізичного розвитку учнів. Працює бібліотека, обладнано спортивний та ігровий майданчики. Організовано роботу спортивного, літературного, математичного, вокального, хореографічного гуртків. Значна увага приділяється роботі з обдарованими учнями. Серед них - учасники і переможці районних предметних олімпіад, конкурсів, спортивних змагань.

Протягом десяти років учні школи беруть участь у Міжнародному математичному конкурсі «Кенгуру» та конкурсі знавців української мови імені Петра Яцика.

Випускники школи продовжують успішно навчатися у вищих навчальних закладах різних рівнів акредитації.

Гарячим харчуванням охоплено 100% учнів 1 - 9 класів. За рахунок бюджетних коштів харчуються учні 1- 4 класів, а для 5 - 9- ціна обідів знижена за рахунок спонсорських внесків та овочів і фруктів, вирощених на пришкільній ділянці і зібраних у саду. Шкільна їдальня має сучасне технологічне обладнання.

На пришкільній ділянці площею 0,17 га учні вирощують картоплю та овочі для їдальні. Сад займає площу, 0,5 га. Влітку шкільне подвір'я потопає у квітах. За останні роки висаджений молодий сад.

Поблизу школи знаходиться пам'ятник воїнам - односельчанам, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни. Руками учнів і вчителів школи посаджено парк, який вони доглядають.Там традиційно проводяться свята: визволення Роменщини та України від німецько - фашистських загарбників, День Перемоги, зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни.

У 2000 році школу поповнилася такими вчителями: Єсин В. М., Манько Л. В. , Кривогуз Г. А. У 2003 році – Мазур О.С., 2007р –Крюкова Т.В. , Гергель О.І.

У 2008 – 2009 н. р. директором школи був Переваруха Віктор Якович. В школі навчалося 44 учні. За час директорування в школі було зроблено водопостачання. Змінився благоустрій школи – територію огороджено дерев’яним парканом. Збільшено кількість класних кімнат: хіміко – біологічний кабінет розділений на дві частини -історичний та хіміко – біологічний. В цих класах зроблений євро ремонт.

З 2009 – 2010 н. р. працює керівником Бондарець Валентина Вікторівна – людина дієва, ініціативна. За три роки суттєво збільшилася кількість учнів з 53 до 67. При школі була відкрита підготовча група з короткотривалим перебуванням, в якій налічується 6 дітей дошкільного віку( 2010 – 2011 н.р.) і 7 дітей ( 2011 – 2012 н.р.) Школа співпрацює з представником Корпусу Миру – Джоном ван Гарві. Учні школи підтримують тісні зв’язки з американськими однолітками.

З 4 вересня 2014 року директором школи призначена Горбик Зінаїда Григорівна - учитель вищої категорії. Має багатий освітянський стаж роботи на керівних посадах.

Кiлькiсть переглядiв: 354

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.